Rozdíl mezi česnekem paličákem a nepaličákem
Paličáky vytvářejí na vrcholu palici - kulovité květenství s květy a pacibulkami. Toto květenství se musí odstranit, jinak se výrazně snižuje výnos. Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.
Také tvar stroužků je jiný: stroužky paličáku jakoby směřují ke středu, u nepaličáků jsou spíše ve spirále okolo středu.
Pěstování nepaličáků je méně pracné, mají spolehlivější výnos a snadněji se adaptují na prostředí.. Jejich skladovatelnost je obecně vyšší než u paličáků.
Kdy a jak je sázet česnekovou sadbu
Termín podzimní výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Obvykle sázíme říjen až prosinec, nejlépe těsně před zamrznutím půdy. Podzimní výsadba slibuje větší výnos. Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných.
Jarní sadbu česneku provádíme co nejdříve, nejlépe začátkem března. Pozdější termíny snižují výnos. K výsadbě si opatříme Sadbový česnek.
Česnek nesázíme na místo, kde už minulou sezónu rostl nebo kde jsme pěstovali cibuli či pór. Hrozí totiž přenos chorob a množení škůdců. Pokud parazit napadl česnek na vašem záhonku už dříve, počkejte několik let, než ho opět zasadíte nebo půdu desinfikujte Dusíkatým vápnem. Zryjeme a připravíme záhon.
Před vysazením česneku je vhodné sadbu preventivně namořit přípravkem Sulka proti škůdcům a dále Rovral Aquaflo proti houbovým chorobám. Oddělené stroužky namáčíme 6-12 hodin v roztoku Sulky 40ml/1l vody, necháme okapat a můžeme mořit v roztoku Rovral Aquaflo 4ml/1l vody a potom rovnou sázíme.
Vzdálenost řádků je cca 20-25cm, vzdálenost stroužků 10-15cm, hloubka výsadby u ozimého 8cm, u jarního asi 6 cm.
Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná. Na jaře až do výšky porostu asi 15 cm je velmi prospěšná opakovaná kultivace napříč řádků lehkými branami nebo vidlemi. Později se udržuje kyprý povrch pouze mezi řádky a v řádcích se odpleveluje ručně. Pokud se odpleveluje chemicky a půda netvoří škraloup, kultivace je zbytečná.
Před výsadbou hnojíme Cereritem, který obsahuje draslík ve formě síranu draselného. Dále česnek přihnojujeme Ledkem vápenatým 15% nebo hnojivem Allinex pro cibuloviny. Pokud jsme nehnojili Cereritem, přidáváme sírnatá hnojiva např. Síran draselný.
Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června. V závěru vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů.
Sklizeň
Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů (mohou být i žluté). Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.
Suší se s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, nebo se rozkládají na dřevěné či hliněné podlahy půd nebo na rošty.
Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm. Kořeny je možné odstranit už při sklizni na poli: to se odřezávají i s částí podpučí, které je v té době měkké. Při čištění se vytřídí cibule malé, poškozené, špatně vyvinuté, případně příměsi jiných odrůd. Vytříděné cibule se uloží ve skladových obalech na suchém větraném místě.
VYSOKÉ A VYVÝŠENÉ ZÁHONY
Co je to vysoký záhon
Vysoký záhon je navrstvená hmota přírodních materiálů, které vytváří teplo a rostlinám se na něm mimořádně daří. Vysoký záhon dosahuje výšky cca 1-1,5m a je strmější. Nižší záhonům se říká vyvýšené. K vysokému záhonu se nemusíme ohýbat, tím je záhon velmi příjemný. Velkou výhodou pro mnohé může být i použitý materiál. Vysoký záhon "schová" všechen přírodní odpad či nepořádek a ještě k tomu, ho velmi dobře využije. Při tvorbě vysokých záhonů využijeme nejen odpadní materiál, ale také fantazii. I když jsou doporučené návody na stavbu vysokých záhonů, přesto je každé prostředí individuální a tím i každý záhon. Proto při stavbě experimentujte a tvořte i neobvyklé tvary....
Vysoké a vyvýšené záhony jsou vhodné k pěstování zeleniny všeho druhu: hrách, fazole, saláty, rajčata, ředkvičky, okurky, mrkev, cukety, tykve, brambory a mnohé další.
Takže jak na to:
- vybereme vhodné místo, nejlépe v severojižním směru a dle prostředí i tvar a velikost záhonu (tvar bývá nejčastěji dlouze obdelníkový, různě zaoblený, může být i kruh či spirála,trojůhelník či jehlan ), zohledníme také směr větru
- vykopeme jámu, dle tvaru, hlubokou 30 - 80cm dle množství materiálua, přitom horní zatravněnou půdu dáme stranou od spodní zeminy
- na dno jámy dáváme materiál s nejdelší předpokládanou dobou rozkladu: menší kameny, drobný přírodní stavební odpad, velké kmeny stromů
- na to vrstvíme větve, větvičky, vykopanou zatravněnou půdu
- dále pak klademe hnůj, máme-li možnost , slámu či listí a drobný organický materiál ze zahrady
- nejvrchnější vrstvou je zemina
Sklon záhonů má být v závislosti na materiálu alespoň 45 stupňů, na těžkých jílovitých půdách i 60-70 stupňů. Strmým úhlem, hlavně u vysokých záhonů, se minimalizuje nebezpečí, že se by záhony moc zhutnily, a tím se zhorší přívod kyslíku. Rozkladný proces se naruší a může dojít k vzniku hniloby, čož se negativně projeví na rostlinách. Navíc je v tuhé půdě nemožné dobré prokořenění.
Vysoké či vyvýšené záhony plní svou funkci, dle použitých materiálů, a tím rychlosti rozkladu, 5 až 10let. Pokud jsou použity drobnější kusy organického materiálu, rychle se rozkládají a v prvním roce je takovýto záhon velmi bohatý na živiny, proto jej osázíme rostlinami náročnými na živiny: tykve, cukety, okurky, košťáloviny, rajčata, celer, kukuřice, brambory apod. Skromější rostliny jako fazole, hrách, jahody aj. pěstujeme na záhonech nejlépe až od třetího roku. Záhony s použitým materiálem delšího tlení, jako drobné kameny a kmeny stromů, nenabízejí v prvním roce tolik živin, proto nehrozí přehnojení rostlin.
Vysoký záhon je dobré osít či osázet ihned po dostavbě, protože půda je pěkně kyprá. Pokud stavíme vysoké záhony během roku a nepočítáme s okamžitým osázením, je dobré záhon pokrýt mulčem ze slámy, posekané trávy apod. Také po vzejítí osiva či sadby je velmi účelné mulčovat půdu kolem vzrostlých plodin. Při výsadbě rajčat, okurek, paprik apod. můžeme využít mulčovací netkanou textili, ale otvory kolem rostlin musí být dostatečně velké, aby se vsakovalo dostatečné množství vody.
Při tvorbě vysokých záhonů lze využít jakéhokoliv tvaru a rozmístění dle podmínek i fantazie:
Pokud vaši zahradu navštěvují nezvaní návštěvníci z volné přírody, jako jsou srny, zajíci apod., je potřeba chránit mladé stromky a keře.Na výběr jsou dva způsoby ochrany a to pomocí odpuzujících tzv.chemických prostředků či mechanických pomůcek.
Máme na výběr repelenty vyrobené z čistě přírodních látek a také s příměsí pro zvířata neškodné chemie. Jsou to postřiky, které jsou složeny z různých kombinací pachů člověka a zvířat. Aplikují se buď nátěrem přímo na kmeny stromků nebo na kůly kolem celého pozemku a to buď nátěrem nebo postřikem.
AVERSOL - Repelentní přípravek k ochraně lesních kultur proti okusu zvěří a poškození drobnými hlodavci určený jak k zimní, tak i k letní ochraně sazenic.
Je to pastovitá směs žlutošedé (hnědé) barvy charakteristického zápachu. Je mísitelný s vodou, po zaschnutí je však již ve vodě nerozpustný. Obsahuje repelentní látku, je velmi trvanlivý, neškodný jehličnanům i listnáčům. Má tixotropní vlastnosti, které častečně snižují stékavost.
STOP Z - Přírodní repelent účinný proti okusu a ohryzu zvěří u lesních porostů, ovocných stromů a keřů a okrasných dřevin.Přípravek je ve formě bílé směsi charakteristického zápachu, jde o vysoce účinný a z hlediskaživotního prostředí nezávadný repelent působící proti zvěři v lesním hospodářství. Působí na veškerou zvěř, převážně však na zajíce, jelenovitou a dančí zvěř. Jedná se o vysoce účinnou čichovou odpuzující látku nové generace. Je vhodná pro použití k individuálnímu i masivnímu odpuzování spárkaté zvěře. Přípravek neobsahuje tukové a pesticidní příměsi. Fytotoxicita: přípravek je tolerantní ke všem běžně pěstovaným hospodářským dřevinám. Po aplikaci vytváří neviditelný film, umožňuje dýchání rostlin a fotosyntézu. Účinkuje dlouhodobě po dobu až 150 dnů.
CERTOSAN - ochrana proti okusu je určena k ošetření rostlin proti poškození spárkatou zvěří, zajíci, králíky a drobnými hlodavci. Lze jej aplikovat na jehličnaté a listnaté stromy, na okrasné keře a stromy, na okrasné i užitkové rostliny, na ovocné plodiny. Produkt je na čistě biologické bázi. Zvěř odpuzuje na základě směsi „vůní“. Používání výrobku poskytuje celoroční přírodní ochranu proti okusu a otloukání paroží.
PACHOVÝ OHRADNÍK HAGOPUR
PĚNA - sama drží na podložce, nanášíme ji v útvarech velkých asi jako tenisové míčky nebo v deseti centimetrových pruzích širokých asi 2 – 3 prsty na vidlice větví, kůrů stromů, pařezy, kolíky, zem nebo případně svodidla a to ve vzdálenosti cca 5m. Trvanlivost pěny je cca 5let.
KONCENTRÁT - optimálního dlouhodobého účinku dosáhneme pravidelnou opětovnou aplikací koncentrátu každých 4 – 6 měsíců. Koncentrát je přirozená účinná látka, která se dávkuje a aplikuje pomocí pistole do ztvrdlých pěnových koulí/ pruhů.
PLOTOVINA - Ochrana jednotlivých stromků před okusem a poškozením zvěří. Je vyrobena z plastové plotoviny a velmi snadno a rychle ji lze připevnit na kmen stromu pomocí praktických úchytek.
Velikost 120x34cm
Velikost 100x34cm
Velikost 80x34cm
Další používanou formou mechanické ochrany je plošné oplocení klasickým pletivem nebo u větších ploch je velmi účinné a jednoduché použití ELEKTRICKÉHO OHRADNÍKU.
Dále se dají taky použít strašáci a podobné plašiče doma vyrobené např. z cédeček a lesklých materiálů.