Ohradníkový zdroj - je elektrické zařízení, které v impulsech přenáší elektr.energii do vodičů ohrady. Maximální délka impulzu nepřekračuje 0,1 s a mezera mezi impulzy činí 1 – 1,5 sekundy, což šetří energii a poskytuje bezpečnostní ochranu lidem i zvěři. Při náhodném uchopení člověkem je možné drát pustit, při kontaktu se zvíře může vzdálit, protože el.energie je pulsováním neustále přerušována ( to je rozdíl oproti elektr. energii z klasické zásuvky, kde el. energie proudí neustále).
Pro porovnání parametrů ohradníků je nejdůležitějším údajem vybíjecí energie v Joulech a napětí ve Voltech při zatížení 500Ω .
Napětí je fyzikální veličina, která je potřebná pro přenos energie(J) vodivým materiálem. Minimální napětí pro funkčnost el.ohradníku je 2500V. Napětí na ohradníku (na lanku, pásce anebo drátu) dosahuje vysokých hodnot: 3.000–10.000 V. Minimální napětí pro překonání odporu kůže zvířat je 2500 V u citlivých zvířat (kůň, pes), nad 3500 V je pro krávy, ovce. Pokud budeme počítat s určitou rezervou, je smysluplné mít na všech vodičích ohrady provozní napětí mezi 5000 a 8000 V. Vyšší napětí nemá význam, jen dochází k přepalování spojů při použití plastových lanek nebo pásek. Vysoké napětí je nutné, aby došlo k probití kůže zvířete.
Pokud si představíme ohradník jako kladivo, napětí zdroje je rychlost, jakou kladivo dopadá na hřebík, a energie je jeho hmotnost. Když budete mít malé kladívko, tak s ním velký hřebík nezatlučete i když se rozmáchnete, naopak s velkou palicí zatlučete velký hřebík i s minimálním rozmachem.
Maximální vybíjecí energie je parametr "síly“ zdroje ohradníku.
- Zdroje s nízkou pulzační energií pod 0,5 joule, jsou doporučena pro citlivá zvířata, jako jsou telata, koně, psi a kočky. Maximální délka ohrady u těchto zdrojů je 2 km. Určeno pro ohrady s žádnou nebo nízkou vegetací.
- Zdroje s pulzační energií 1 – 5 joulů jsou doporučena pro dlouhosrstá zvířata a se sníženým prahem citlivosti, jako jsou divoká zvířata, ovce a kozy. Využití pro dlouhé ohrady s vysokou vegetací.
- Zdroje s pulzační energií nad 5 joulů jsou doporučeny pro velmi dlouhé ohrady, s velmi vysokou vegetací.
Zdroje s výstupem více než 5 joulů spadají od 1.9.2010 pod nová bezpečnostní opatření. Podle této normy je maximální výstupní energie omezena na 15 joulů. Zdroje mezi 5 – 15 jouly musí být vybaveny časově zpožděnou úpravou síly impulzu s ohledem na změnu zatížení a alarmem. Časové zpoždění zaručuje dostatečně dlouhý bezpečnostní čas a umožňuje zvířeti se zavčas vzdálit od plotu. Pokud by však zdroj konstatoval trvalý kontakt zvířete s ohradníkem, frekvence impulzu se silně zpomalí a je vydán akustický a optický signál. Námi nabízené zdroje CORRAL splňují evropské normy EN60335-2-72, podléhájí a jsou v souladu s EC směrnicemi (EMC) 89/336/EEC nebo 2004/108/EC, dále jsou označeny znakem CE.
Ohradníkový zdroj je napájen ze síťového napětí 230 V nebo ze suché alkalické baterie případně autobaterie 12voltů. Lze také použít solární panel. Použití síťového napájení je nejekonomičtější a nejjednoduší. Systém elektrického ohradníku smí být napájen pouze z jednoho zdroje. |
Vodič - páska, lanko nebo drát, musí být oddělen od země na nevodivých sloupcích anebo veden v izolátorech na kůlech z vodivého materiálu . Nesmí dojít na celé délce k propojení ohradníkového vodiče se zemí. Styk s porostem snižuje účinnost ohradníku a zvyšuje spotřebu energie, proto je vhodné podsekávat porost. Na elektrické ohradníky nelze použít ostnaté dráty . Odpor je nejdůležitější veličina při hodnocení vlastností vodiče ohradníku, a proto i rozhodujícím parametrem pro volbu maximální možné délky ohrady. Hodnota odporu by měla být, co možná nejnižší. Nejlepší materiály mají odpor 0,05 ./m. Výška umístění vodiče se určuje podle druhu a velikosti zvířat.
Sloupky - kůly nebo také tyče z nevodivých materiálů slouží k zavěšení vodičů. Lze použít dřevěné kůly nebo kovové trubky, na které se instalují izolátory zaručující izolaci vodiče od kůlu. Sloupky se rozmístí v rozmezí 3-5m.
Ohradníkové sítě - jsou včetně vodiče i sloupků. Výhodou je rychlá montáž, takže jsou doporučovány k mobilním ohradám a také pro králíky a drůbež.
Zemnící tyč -je vodivá nejlépe nerez tyč o délce minimálně 1m, zatlučená do země, v zarostlém nejvlhčím místě, v blízkosti zdroje el.ohradníku. Zemnící tyč se zdrojem lze propojit jakýmkoli vodičem, nejlépe však zemním kabelem. V případě extrémně suchých klimatických podmínek se použiva jí doplňkové zemnící tyče. Více zemnících tyčí => lepší uzemnění - Lepší uzemnění => lepší výsledek
Vstupní brána - do uzavřené ohrady je nutné vstupovat, k tomu slouží vodivá pružina s rukojetí. Dále lze také použít samonavíjecí pásku s rukojetí .
Příslušenství - napětí na el.ohradě zjistíte pomocí ZKOUŠEČKY elektroplotů, která se řiloží na vodič a kolíkem do země
- na propojování řad a připojení zdroje je vhodné použít PROPOJOVACÍ KABEL
- k vypnutí pásky i lanka slouží NAPÍNAČ drátů nebo lanek
- přetržené pásky i lanka lze spojit pomocí SPOJEK na lanka nebo pásky
- na elektr. ohradu je nutno umístit VAROVNOU TABULKU
- BLESKOPOJISTKA chrání váš zdroj před přepětím, které může vzniknout úderem blesku
- ke snadnějšímu odvíjení drátů a lanek slouží ODVÍJEČ DRÁTŮ
- PŘEPÍNAČ umožňuje vypnutí nebo přepnutí dvou ohrad
Vegetace podél celého el.ohradníku má významný vliv na funkčnost ohradníku. Čím je vyšší vegetace, tím více je redukován průtok el.energie, proto je důležité dbát na údržbu porostu pod elektr. vodičem.
Častou příčinou nefunkčnosti ohradníku jsou špatně provedené uzemňovací kůly ohradníku, svody porostem, případně závada zdroje ohradníku.
Pokud máte dotaz, neváhejte psát na: e-obchod@iagromarket.cz
Níže si můžete stáhnout a vyplnit Dotazník požadavků na el.ohradu, zaslat na e-obchod@iagromarket.cz a my Vám zpracujeme návrh vhodných komponentů + cenovou nabídku.
Přejeme hodně úspěchů v chovu........
Ke stažení: